Pondělí
16
září

Hlas a dech (nejen) k porodu

Dech je život. Dech a hlas spolu úzce souvisí a přímo rozhýbávají vnitřní sílu v těle. Mohou Ti pomoci být vědomě v kontaktu s Tvým tělem, prožíváním a miminkem. Můžeš objevit, jak s pomocí hlasu a dechu harmonizovat svůj systém - tělo, mysl, prožívání a to za…
Hlas a dech podporují komunikaci s miminkem.
 
Co zažijeme:
- Hlas a dech k uvolnění.
- Hlas a dech k vnímání bránice, pánevního dna a jejich vědomého používání (nejen) v těhotenství a při porodu.
- Hlas a dech pro komunikaci s miminkem.
- Klidová rezonanční zpívání /samohlásky, slabiky, jednoduché písně/.
- Spojení hlasu a dechu v pohybu – tanec a jógové pozice v těhotenství a při porodu.
- Najdi si uspávanky a jemné písně, které nás uvolňují a harmonizují Tebe i miminko.
- Krátká relaxace pro odpočinek a komunikaci s miminkem.
Hlas a dech mohou být nástroje k poznání sebe sama – těla, fungování mysli, prožívání a tím, kdo skutečně jsme (kdo je já?). Všimla sis někdy, když dozpíváš dlouhé táhlé písně, jak je uvnitř Tebe ticho a klid?
V těle se nachází bránice a pánevní dno. Je to pumpa, kterou i u porodu budeme používat. Rozhýbáváme skrze ni uvnitř těla obrovské množství energie. Zpěváci skrze tuto pumpu a další prostor těla / hrudník, krk a hlasivky, hlavu a ústní dutinu/ rozhýbou zvuk tak, že dokáže znít až 5 km daleko (Ema Destinnová) nebo rozezvučí velký sál Národního divadla. Tělo se stává rozezvučeným prostorem neboli kanálem, který má určitá místa /brány/, skrze která se síla násobí, rozezvučuje a kultivuje /pánevní dno, bránice, hlasivky, dutina ústní s horním patrem, zuby a ústy…/. Zpěvák ji pak směřuje ven do prostoru před sebe nebo kolem sebe.
Při porodu se tělo stává porodním kanálem a proud energie prochází směrem dolů. Porod je někdy připodobňován k bouři, která prochází tělem mámy. A právě umět používat hlas a dech vědomě, může být velkou podporou. Poznávej a naslouchej svému systému a objev jak se maximálně uvolníš a jak svaly ve Tvém těle stahují. Poznej, jak tento princip funguje také při prožívání - pocity, emoce. Všimla sis, co se děje v náročných situacích, kdy se celý systém stahuje a ty cítíš bolest? Můžeš poznat, jak se taková bolest mění v tlak a ty ho pozoruješ a už nejsi bolestí?
Další krok je vnímat miminko a jeho signály, naučit se s ním komunikovat a nechat se jeho impulzy poté vést při porodu. Můžeš si najít zvuky a písně, které ho uklidňují a navozují stav plného bezpečí a klidné síly, radosti a štěstí. Písně, které mu budeš zpívat před spaním. Miminko rozpoznává po porodu hlas maminky, tatínka. I prostředí, ve kterém se cítí milovaně, bezpečně. Pozná známý zvuk i rok po porodu, aniž by se s ním po porodu znovu setkalo. Taková píseň ho může provázet a uklidňovat (dodávat kuráž) celý život.
Naslouchej sobě a miminku a poznávej, jak se skrze vědomý dech a hlas harmonizuješ, zklidňuješ a Tvá vnitřní síla roste. Buď v kontaktu se svou vnitřní silou, svým tělem. Buď v kontaktu se svým miminkem.
Nejsi-li těhotná, můžeš tento kurz navštívit a hlouběji poznat své tělo, pracovat se svým vnitřním dítětem.  Naplno začni používat prostor břicha /těžiště, haru/ pro tvorbu projektů, pro život, pro rovnováhu v životě. Naplno poznej svou vnitřní sílu a její aktivaci.
 
Rozhovor v Maminkáři, Děti a hudba, muzikoterapie.
 
Přihlášení na akci: http://www.acentrum.eu/program/hlas-a-dech-nejen-k-porodu-2019-09-16-1030 .

Vybrané akce:

17.8.2020, 2 hodiny, 17:30 – 19:30
Předporodní příprava Ivany Königsmarkové - V.
A centrum o.s.
8.10.2020, 3 hodiny, 18:00 – 21:00
Odložit vinu a strach, rozvinout lásku a odvahu
Centrum zdraví Natura
17.10.2020, 7 hodin, 10:00 – 17:00
Rodinné konstelace - podzimní zklidnění
Rybalka
Cena: 240 Kč
Lektor:
Místo konání:
A centrum o.s.
A centrum je ojedinělé rodinné centrum v Praze, které nabízí široké spektrum kontinuálních pohybových a vzdělávacích aktivit pro těhotné, rodiče s dětmi.
Dostanete se k nám tramvají č. 8 nebo 24 na zastávku Karlínské náměstí nebo pěšky přímo od metra Florenc.
Adresa: Vítkova 10, Praha 8, 186 00
Pořadatel:
Váš průvodce těhotenstvím a rodičovstvím

Kontakt: A centrum o.s.
Tel.: 224 811 190