|
Pátek
5
září
| — |
Neděle
7
září
|
Přijměte pozvání na jedinečný víkend, během kterého se skrze pohyb, dech, tanec i meditaci otevřeme hlubšímu prožitku a radosti ze života. Budeme objevovat důvěru v existenci, odevzdání se a oslavný přístup k bytí. Čeká nás cesta k spontánnosti – uvolníme stará přesvědčení a emoce, které nám brání naplno žít.
Tanec je nádherným nástrojem k uvolnění všeho, co už nepotřebujeme, a k projevení toho, co v nás čeká. V tanci se můžeme dotknout božského, splynout s ním – a tyto kvality, jako je radost, důvěra a odevzdání, si odnést do každodenního života.
„Toto je důvod, proč vždy zahrnuji tanec do mých metod meditací. Není totiž nic více zázračného pro meditaci než tanec. Pokud tančíš naplno, pokud tančíš totálně – pak v tomto tanci tvé bytí vystoupí z těla. Tělo se dál bude pohybovat v rytmu, ale ty zažiješ, že jsi mimo tělo. A pak tvůj skutečný tanec začíná: dole – tělo dál tančí, nahoře – tančíš ty. Tělo na zemi, ty v nebi. Tělo v tom zemitém, ty v tom nebeském. Tělo bude tančit tanec hmoty, ty budeš tančit tanec vědomí. Stáváš se natarajem – králem tance.“
Nataraj je bohem tance a zároveň pozvánkou k meditaci v pohybu. Když se tanci naplno odevzdáme, mizí veškerá vnitřní rozervanost a zůstává jemné, uvolněné vědomí.
„Zapomeňte na tanečníka, střed ega – staňte se tancem samotným. To je ta meditace. Tančete tak hluboce, že naprosto zapomenete, že tančíte „vy“ a začnete cítit, že vy jste tancem. Oddělenost musí zmizet – pak se to stane meditací.
Pokud tam je oddělenost – pak je to cvičení – dobré, zdravé – ale nedá se říci, že by to bylo duchovní. Je to jen prostý tanec. Tanec sám o sobě je dobrý – takový jaký je. Po tanci se budete cítit svěže, mladě. Ale to ještě není meditace. Tanečník musí odejít, až zbývá už jen tanec... Nestůjte stranou, nebuďte pozorovatelem. Účastněte se naplno!
A buďte hraví. Slovo hravost na to pamatujte vždy – pro mne je velmi základní.”
Mnoho z nás čeká, až bude vše dokonalé, a mezitím nám život utíká mezi prsty. Pravý okamžik pro tanec a radost je právě teď – nepotřebujete speciální okolnosti, stačí jen chuť žít a dovolit si být v proudu života.
„Řeknu to ještě jednou, pokud chceš žít, vše co k tomu potřebuješ, je ti už dáno. Nemusíš se připravovat. Veškerá příprava je odkládání, veškerá příprava je trikem ďábla – mysli. Mysli říká: 'Jak můžeš žít teď? Jak můžeš tančit? Nejdříve potřebuješ mramorovou podlahu a pak můžeš tančit.'
Pokud chceš tančit, stačí ti pláž, země pod nohama. Pokud chceš tančit, můžeš tančit kdekoli, kdykoli. Každá chvíle je již dostatečně dobrá, stejně jako ty ostatní. Nic jiného nepotřebuješ. Potřebuješ jen život a ten tu je. Nepotřebuješ se učit tančit. Život sám je tanec. Jen dovol, ať se může sám dít.
Chceš zpívat? Tak na co čekáš? Chceš milovat? Tak proč to odkládáš? Tato chvíle je tou jedinou, která tu je. Zapomeň na budoucnost a začni žít tady a teď. A pamatuj, pokud budeš živý tuto chvíli, pak tu další chvíli zjistíš, že jsi ještě živější, protože další chvíle se rodí z této chvíle.“
❤
Pro sdílení použijte prosím nová vyjíždějící tlačítka vlevo (na mobilu dole) na stránce. Pokud se tlačítka nezobrazují, odrollujte trochu níž.