DOIT: Nejjednodušší metoda kreativního myšlení

Na internetu existuje značné množství různých metod kreativního myšlení. Řada lidí používá klasický brainstorming, někteří lidé ho kombinují s metodou náhodného vstupu. Jaká z kreativních metod je ale tou nejjednodušší?
V rámci svého pátrání a testování různých metod kreativního myšlení jsem narazil na jednu, která se nazývá DO IT. V podstatě se jedná o akronym základních kroků, kterými se můžeme dobrat ke kreativnímu řešení.

1. Definuj problém
První krok metody spočívá v jednoznačné definici problému, na který budeme aplikovat kreativní myšlení. Správně definovaný problém by neměl navádět k nějakému konkrétnímu řešení, měl by být výstižný a krátký.

2. Otevři svou mysl a aplikuj metodu kreativního myšlení
V tuto chvíli nazrála doba pro generování nápadů. Můžeme použít obyčejný brainstorming v týmu, nebo použít několik různých metod pro hledání řešení.

3. Identifikuj nejlepší řešení
Teprve až v předposledním kroku začneme být kritičtí a ze všech různých nápadů vybereme ten nejlepší. Při hodnocení se zpravidla používají kritéria: inovativnost, uskutečnitelnost a akceptovatelnost.

4. Transformuj vybrané řešení
V rámci posledního kroku vytváříme z daného nápadu výsledný produkt nebo řešení. Je vhodné pro úspěšnou implementaci vytvořit speciální akční plán. U složitějších nápadů doporučuji využít některé z metodik projektového řízení.

Metoda DO IT je na první pohled jednoduchá. Mezi její slabá místa patří, že nás nenapadají příliš inovativní řešení. Na druhou stranu je užitečné, že DO IT velmi dobře odhaluje jednotlivé fáze kreativního procesu.

Více tipů pro vaši osobní kreativitu najdete na www.mamnapad.cz

Adam Novák
Autor je inovační nadšenec a šéfredaktor Mámnápad.cz

Komentáře

Counter: RE: DOIT: Nejjednodušší metoda kreativního myšlení
pod skratkou DO IT by som si predstavoval nejakú úplné …
1.7.2013 08:25
Monika: RE: DOIT: Nejjednodušší metoda kreativního myšlení
Dobrý den, prosím z jaké publikace jste čerpal ? …
9.4.2015 07:55
ZenSho: RE: DOIT: Nejjednodušší metoda kreativního myšlení
Snad nikoho NEurazím - to opravdu nechci, ale pokud to …
16.11.2018 14:35

Tento článek je zařazen do kategorie Kreativita a umění.
Pro výpis všech článků pokračujte na hlavní stránku blogu.
Kromě článků na LetáčkuCZ najdete hlavně katalog kurzů, seminářů a akcí pro osobní růst různých pořadatelů v ČR (a zahraničí).