Středa
29
dubna
Neděle
3
května

PO PROUDU PLOUČNICE

Markéta Černocká, Jiří Žemlík
PO PROUDU PLOUČNICE
29.4.-3.5.2020
jarní putování po české řece

Jarní vodácké putování na kánoích po řece Ploučnici. Táboření, večery u ohně s kytarou, návštěva pamětihodností a recesní program. Tentokrát na téma Mořeplavci.

Cena: 2.992 Kč zahrnuje ubytování ve vodáckých kempech, jídlo 3x denně + svačinky po celé 4 dny, příspěvek na organizaci, materiál a program, vstupné do všech památek a pamětihodností, přesuny podél řeky, příspěvek na benzín a parkování doprovodného vozidla s přívěsem, zapůjčení veškerého vodáckého vybavení(lodě, pádla, vesty, sudy), dopravu lodí a přepravu lidí podél řeky.

S sebou bude potřeba: teplý spacák, karimatka, dobrá pláštěnka!, baterka, nůž, ešus nebo miska, lžíce, láhev na vodu, hygienické potřeby, oblečení do každého počasí! Pro případ chlednějšího počasí se hodí i termoska a deka navíc (auto to uveze). Na jarních výpravách se některým osvědčil i neoprén. Povinně kompletní oblečení navíc na převlečení pro případ převrácení lodě a namočení.

Noclehy: Spát budeme ve vodáckých kempech ve stanech (stany si musíte zajistit sami, případně kdo nemá, může být ubytován u někoho, kdo má - hlaste se oběma směry). V kempech jsou umývárny, WC, sprchy, někde mohou být tábořiště vybavena méně, vždy ale dovezeme pitnou vodu.

Jídlo na putování bude zajištěno celodenně. Ráno zdravé obilné kaše s oříšky, někdy přes den studený oběd (chléb, vegepaštiky, máslo, sýr, pomazánka, zelenina, ovoce), někdy teplé jídlo i přes oběd. Večer bude nachystáno navařené jídlo (vegetariánská kuchyně nad ohněm nebo na plynové bombě). Začínáme večeří ve středu, končíme obědem v neděli. Každý den dostanete i svačinky.

Doprovodné auto s přívěsným vozíkem přiveze každý večer do kempu nádobí na vaření, potraviny, stany, dřevo, vaše spacáky (aby byly v suchu), takže můžete po celý den jet v lodi nalehko jen se sudem se svými věcmi. V případě nouze naloží i nemohoucího vodáka.

Lodě: tuhle řeku budeme sjíždět na dvoumístných plastových kánoích. K lodi bude mít každý účastník půjčené i pádlo a vestu a do dvojice vodotěsný sud na osobní věci. Účastníci se budou v lodích střídat a poznávat plutí ve dvojicích s různými lidmi.

Trasa a zkušenosti: Tato řeka je náročnější na meandry a proud, nedoporučujeme začátečníkům. Pouze pokud se nebojíte se v dubnu vykoupat a bude-li dost zkušených zadáků, můžeme přibrat i nováčka. Na Ploučnici se mohou vyskytovat padlé stromy a v meandrech nenadálé návaly proudu do břehů a do vrbiček. Plavit se budeme od průrvy Ploučnice po proudu dál přes Mimoň, Českou Lípu, až za Benešov nad Ploučnicí. Pak přejedeme vlakem do Děčína, kde se Ploučnice vlévá do Labe a jako námořníci necháme vodu téct směrem k móóóři. Podmínka účasti je umět plavat.

Na této jarní vodě se budeme věnovat tématice mořeplavectví, jelikož toto tady ještě nebylo a jistě skrývá mnoho radosti. Přenesme se do atmosféry středověkých plachetnic, zámořských objevů nových světadílů, kurdějí, pokladů zlata a koření, kapitánů a plavčíků. Stanete se zase konečně opravdovými vodáky, halelúja! a zažijete mnoho dalších dobrodružství. Letos vyplouváme o týden dřív a cestou tedy také oslavíme 30.4. čarodějnice a 1.5. první máj - svátek práce - lásky čas.

Začátek akce: středa 29.4. večer v Mimoni.
Konec akce: neděle 3.5. odpoledne v Děčíně.

MOŘEPLAVBU PO PROUDU PLOUČNICE VEDOU: JURA ŽEMLÍK a MARKÉTA ČERNOCKÁ.

Přihlášky: Markéta Černocká,
jezi@centrum.cz, 776 662 435
více zde: http://praminky.cz/kalendar/68/297-PO-PROUDU-PLOUcNICE/

Ploučnice je česká řeka, která pramení pod Ještědem v okrese Liberec, a v Děčíně ústí do Labe. Je plná meandrů převážně v lukách, vodácky splavná, dlouhá 106 km. U stráže pod Ralskem protéká umělým kanálem vytesaným v pískovcových skalách - Průrva Ploučnice. Dále až do České Lípy úzké, lidskou rukou nedotčené koryto, meandruje loukami v neobydlené krajině. V Mimoni tvoří částečně regulované koryto s břehovými porosty a několika menšími stupni. U Borečku se nejvíce přibližuje k letišti Hradčany a dále teče územím, které bylo součástí vojenského prostoru Ralsko. Neustále meandruje. Za Českou Lípou Ploučnice pokračuje osadami a vesnicemi. Nakonec protéká Benešovem nad Ploučnicí a v Děčíně se vlévá do Labe.

Ploučnice bývala oblíbenou řekou vodáků, později došlo k devastaci okolí horního toku uranovými doly a střední tok byl nepřístupný ve vojenském prostoru Ralsko. Podle vodáckého průvodce z roku 1978 v letech obsazení území sovětským vojskem po roce 1968 platil zákaz vystupovat na břeh v úseku 15 km od Borečku po Brennou. O povolení průjezdu se muselo žádat MNV Mimoň tři týdny před plánovanou plavbou. Dnes Ploučnice řekou láká tichem, přírodou a romantikou. Sjížděný úsek měří 90 km. Na vodočtu ve Stráži pod Ralskem musí být alespoň 20 cm, jinak nezbývá než v prvním úseku za nižšího stavu vody lodě občas popostrčit přes mělčiny. Za průrvou až do Mimoně pak řeka meandruje bez větších překvapení. Za Mimoní už začíná opravdová divočina. Členité meandry, stromy spadlé přes řeku a místa, kde se řeka dělí do mnoha ramen, dělají plavbu nezapomenutelnou. K projetí celého toku je třeba 3 až 4 dny.

Fotkofilmy z našich vodáckých akcí:
PO PROUDU ŘEK 2014-2015: https://www.youtube.com/watch?v=J2psb7fqvws
PO PROUDU ŘEK II.díl 2016-2017: https://www.youtube.com/watch?v=j9mlVH9-9rM&t=64s
PO PROUDU ŘEK III. díl 2018: https://www.youtube.com/watch?v=-un-LpUh2K4&t=167s

Zážitky z loňského a předloňského jarního splouvání Orlice:

- Skokani, chtěl bych poděkovat organizátorům našeho soustředění. Z hodně zážitků vyzdvihnu krupicovou kaši, žábu origami, žabí stehýnka, rosničku ve zprávách, vlak mlok, družstvo Hop 2, přednášku o vodáctví, pulce a kanagon na jejich oči. Moc pěkné obě řeky. Snad se do té reprezentace dostaneme. Díky. Zdraví Martin

- Hop probouzí se za svítání, velký Kvák ho všude chrání.
Pohankova kase ho sytí, když slunce na obloze svítí.
Pro někoho je to k vzteku, sjíždět Orlici - dravou řeku.
Hop, hop, hop je naším křikem, kuňkat není naším zvykem.
Do šera pak oheň teplo sálá, na Jurášovo hraní zní samá chvála.
Míša a družstvo Hop 2

- Taky bych chtěl organizátorům poděkovat za skvěle logisticky zvládnutou akci plnou zážitků a her, a ostatním za vytvoření super party. Byla to asi zatím nejhezčí voda, co jsem jel. Hop, hop, hop. František

- Děkuji za čtyři krásné dny plné slunce, pohody, klidné i divoké vody pod sebou s klenbou listoví nad sebou, báječných lidí, kteří mě přijali mezi sebe, nádherných zážitků, večerních ohňů a zpívaných budíčků. Jsem moc ráda, že jsem s vámi mohla jet, zažít tu atmosféru sdílení, vrátit se ke kořenům své rodiny a splout řeky, ve kterých jsem si jako malá koupala nohy a skákala po kamenech, zpívat u ohně, jíst prima čerstvé jídlo nachystané v trávě, běhat po hřišti pro žáby na všechny způsoby, nechat myšlenky odplynout a moc pěkně si popovídat. Jarka

- Přijeli Skokani, svalili se na zem
sotva se vzbudili, mažou žábu máslem
kempem zní HOP HOP HOP
kuňk a žbluňk to sjedem.
Sysel je tu s námi, duní tmou
vášeň mocně cloumá Elvírou
Sysel je tu s námi, duní tmou
jsme tu s Elvírou.
Orlice Divoká padla mi do oka
je to tu Václavák každej jen kouká
Juráš a Markéta to je prima dvojka.
Cejvík a družstvo Hop 3

- Tentokrát mi akce přišla výživnější programem, ani nechápu, jak se Vám tam vše, co jsme stihli, podařilo navkládat. Děkuji za možnost se zúčastnit, za veškerou péči, kterou jste nám věnovali před, při, a jako vždy skvěle i po akci, závěrečný dopis je fantastická připomínka všech detailů, vlastně taková externí pomocná paměť. Děkuji též velmi za tradičně vynikající jídlo, ale stejně tak i za možnost si nandat, kolik čeho chci, případně uniknout do nějaké nouzové varianty, pokud by mi něco nesedělo. Za takovouto velkou svobodu jsem byl vděčný. Práce s jídlem je obecně u Vás kouzelná: zvnějšku to vypadá, jako byste to příliš neřešili, a přeci máte vše dobře naplánované, a to jak ve smyslu únikovky pro ty, kteří něco nejedí, tak i z hlediska množství. Když něco zbylo, obcházela Markéta jednotlivce, a většinou toho dost udala, když se naopak nedostává, vytáhnete z klobouku čáry máry třeba i něco mimo plán, jako ty tyčinky, na které jsme si správně měli počkat až na předávání diplomů. Vynikající připravenost + schopnost nenásilně improvizovat, to je velmi silná stránka, máte můj obdiv! Vážím si moc toho, že jsme si měli možnost vyzkoušet něco nového, pro některé to byly rafty, pro jiné třeba kajak, nebo lezecká stěna, vynikajícím nápadem byla i Linina přednáška. Děkuji též za dokonalou svobodu i z hlediska programu, času, atd. Vlastně mi v tomhle pomohl Elvíra, bez jeho poznámky bych si to asi tolik neuvědomil: pátral jsem, v čem je vlastně tak velký rozdíl mezi akcí pro mládež a akcí pro skoroseniory;-). A vyšlo mi, že děti či mladí se dají mnohem lépe strkat, kam je třeba, jdou do věcí víc po hlavě, mají víc energie, a neřeší prakticky riziko. My jsme naopak mnohem pohodlnější, opatrnější, línější, dbáme i na svou svobodu, a ukočírovat něco takového ve 20 nesourodých kusech považuji za ohromný počin. Tedy pokud má vše budit dojem přirozenosti a dobrovolnosti, což u Vás bylo splněno bez pochyb. A upozorňovalo na to při večerním kolečku hned několik lidí, kteří měli zkušenost s pořádáním akcí pro mladší ročníky. Ještě jednou tedy veliké díky! Mimochodem, to, že vše fungovalo, jak má, myslím šlo poznat nejen z toho, že se většina lidí účastnila většiny programů, ale i z toho, jaká byla atmosféra. Atmosféra uvolněné pohody myslím dost podporovala tvořivost – nezapomenutelné mi přijde např. básnění na našem raftu, s nímž jsem sice nedokázal držet úplně krok, ale které jsem si užíval alespoň jako posluchač. Připomíná mi to stavy zamilovanosti, při nich má člověk též ohromné množství přebytečné energie, tvořivost mu jede na plné obrátky, a svět nahlíží přes růžové brýle. Bylo to vidět i u vymýšlení scének. Sešla se výborná parta lidí, počasí přálo na jedničku, a v kempech byla dokonce teplá sprcha! Všiml jsem si jinak, že vám lidi stárnou rychleji než letopočet v kalendáři. Nebo mám alespoň takový pocit ve srovnání s akcemi 3-4 roky nazad, kde bylo mnoho lidí mezi dvacítkou a třicítkou. Tady jsme byli až na drobné výjimky tím či oním směrem všichni kolem čtyřicítky. Apropos, vynikající nápad, odečítat při představování 20 let! Přineslo to spoustu kouzelných momentů, a dost možná nás to i pomohlo na těch pár dní omladit. A kdo ví, třeba takovéhle mentální omlazení přispělo k tomu, že tentokrát naše skupinka reagovala mnohem vstřícněji na jakékoli nápady a recesi, čemuž jsem byl opravdu rád. U lidí mne zaujala různorodost. Jak ve smyslu osudů, tak i ve smyslu zaměstnání, nebo schopností. Když vzpomínám na rekvizity, žabička na záclony byla dokonalá, a celkově mi žabí tématika přišla jako výborný nápad, a Skokani Brno mne svou etymologií dostali. Bylo z toho cítit veliké množství hravosti, recese, legrace. Oceňuji moc, že šlo o legraci hravou, a nikoli výsměšnou. Díky za fantastickou aktivní dovolenou, vážím si moc toho, co děláte! Honza

- Děkuji za báječně uspořádanou akci! Pluli jsme na raftu, kánoi, a i jsem si vyzkoušela kajak – tedy rozhodně jsem byla pořád ve střehu. Nejvíce mi chutnal špenát s bramborami, ten si pořád dobře pamatuju. Vždy dobrá nálada a dokonalé vtípky v přirozených situacích. Na vodě jsme byli s minimem věcí. Přednášky Liny o bezpečném chování ve vodě – to mě pořádně vyděsilo, jsem ráda, že už tomu konečně rozumím – hlavně válcům. Při plutí jsem myslela na naklánění se k překážce a občas i na to, že pokud má být loď ovladatelná, že musí být rychlejší než voda. Bavily mě všechny hry. Zpívání s kytarou jsem jen poslouchala – moc se mi to líbilo! O Járovi Cimrmanovi jsem dosud nic nevěděla, jen, že existuje. Nebyla jsem moc nadšená ze spěchání na vlak, na autobus, ale zvládli jsme to. Na horolezeckou stěnu jsem zkoušela lézt, bylo to těžší, než jsem si myslela, měla jsem na sobě boty do vody. Na raftu jsme měli moc příjemnou atmosféru a legraci, František řídil velice dobře a říkal ostatním, co mají dělat, bylo to fajn. Co jsem nechala plavat? Po celé čtyři dny jsem se nevěnovala tomu, na čem teď momentálně pracuju. Uvědomila jsem si, že musím najít „zlatý střed“ toho, jak úplně nevypadnout z toho, co je pro mě důležitý. Uvědomila jsem si, že přeci jen mám ráda pohodlí, že potřebuju hodně zlepšit kondici. Bolelo celý tělo ze spaní ve stanu. Hanka

- Díky všem za sqělou akci a pohodu, zejména našim úžasným orgům, kteří rukou pevnou, avšak vlídnou, dali našemu putování směr. Rád vás opět někdy někde potkám. Nu a co mně putování dalo a vzalo? Že pohodoví lidi ještě žijou, že všichni jsou blázni jen já jsem letadlo, že stačí málo, aby bylo dobře, že kamarády najdeš všude. Tom

Vybrané akce:

25.7. – 1.8.2020, 7 dnů
Týden s Kateřinou v Českém ráji
Svatoňovice
11.6.2020, 4 hodiny, 18:00 – 22:00
Večerní konstelace
A centrum
13. – 14.6.2020, 2 dny
Rodinné konstelace a pohyby duše
Ústí nad Labem
13. – 14.6.2020, 2 dny
Vztek jako cesta k VIZI. Seminář pro muže.
Studio ITAKA
18.6.2020, 3 hodiny, 18:00 – 21:00
Štavnatá fluidní páteř - z cyklu Inteligence vodního těla
Praha 7 - Letná, Korunovační 7
Cena: 2.992 Kč
Lektor: Markéta Černocká, Jiří Žemlík
Místo konání:
řeka Ploučnice od průrvy po Děčín
Pořadatel:
Nabízím semináře Rodinných konstelací, individální terapii (regrese, NLP, osobní konstelace a další techniky), pobyty v přírodě s programem, cesty do zahraničí a další

Kontakt: Markéta Černocká
Tel.: 776 662 435
Další způsob kontaktu: http://www.praminky.cz
voda  řeka