Osobní transformace Vendula Strádalová. Jak mi koronavirus pomohl s mým vnitřním kritikem.

Příběh o tom, jak karanténa a koronavirus pomohou "odhalit" vnitřního kritika a udělat kvantový skok.
Osobní transformací procházím už nějakou dobu a silných momentů už jsem pár zažila, ať už zdravotní problémy, vyhoření, přestěhování do ciziny, domácí porod v cizí zemi a výchova synka, to každé by vydalo na samostatný příběh :) Dneska chci ale popsat něco, co se stalo celkem nedávno …

Co se stalo

Svět se trochu zbláznil a ve strachu z nového viru se ... zastavil. V Číně se objevil nový koronavirus a dostal se do Evropy. Státy jeden po druhém postupně začaly zavírat hranice a zavádět proti-epidemická opatření. Život se zpomalil, skoro všechny obchody zavřené, zábavní místa zavřená, spousta lidí začala pracovat z domova, skoro nikam bychom neměli chodit … a mně to přineslo nečekaný prostor pro hluboké vnitřní změny.

Jak k tomu došlo a co tomu předcházelo

Sledováním toho, co se ve mně a v mé hlavě děje, se zaobírám už dlouho. Že mám silného “vnitřního kritika”, jsem pochopila už před pár lety. Postupně jsem začala poznávat, vnímat a odhalovat, za co vše se v životě soudím či kritizuji. Jenže, on je kritik hodně přizpůsobivý a mazaný. To nás Bhagat kdysi varoval. A měl pravdu. 

Porod synka mi hodně pomohl začít konečně pořádně zpomalovat a vystupovat z akčního principu, mužské energie, kterou jsem žila vesměs před porodem... a přeorientovávat se do ženského receptivního principu. Jenže pořád nějaká část uvnitř mě mi nedovolovala zpomalit plně a jen tak být, užívat si tu pomalou životní fázi s miminkem. Neustále tam někde na pozadí šrotovaly (mj.) pocity, že by něco mělo být jinak, než je; pochyby, že to, co dělám, není dost, nebo dost dobré; pocity, že mi (venku) něco uniká; a hlavně představy, co bych všechno “měla” dělat/ zvládat - synka všemožně rozvíjet a socializovat, cestovat a navštěvovat přátele, podnikat výlety, chodit na hřiště a potkávat ostatní maminky, taky jak s prací, dodělat nedokončený projekt nebo vyřešit, čím se budu živit, když se nevrátím do původního oboru… No prostě pořád něco, co jsem nebyla úplně schopná pořádně zachytit a prohlédnout a přestat to následovat, ztotožňovat se s tím. Něco mě pořád nutilo někam jakoby “utíkat”, což vedlo k napětí a bralo mi to energii. Těžké popisovat komplexnost toho, co vše se v mé hlavě odehrávalo. A pak přišel koronavirus. Vnější svět se zastavil. A mně vzniklý prostor přinesl nečekanou a jedinečnou možnost sledovat své myšlenky a procesy v hlavě z úplně jiného úhlu. 

Popis vnitřní změnyNový život

Nedlouho před pandemií se mi podařilo konečně prohlédnout, uvědomit si, jak sama sebe soudím, co se týče mého těla a zdraví. Ale pořád to nebylo “ono”... “utíkání” a napětí přetrvávalo.

S příchodem proti-pandemických opatření přišlo napřed jedno velké “wau”, když navzdory panice a zmatenému dění kolem v prvním týdnu “lockdownu” mně zaplavila nečekaná hřejivá vlna pocitu bezpečí, podpory a vědomí, že jsem na správné cestě (meditace!). A duchovní vedení, o kterém jsem často slyšela od Bhagata na seminářích, se pro mě stalo náhle o mnoho reálnějším. Týjo. Díky! Velká vděčnost.

No a pak ten kritik v hlavě, kterým jsem se pořád nechávala někam honit a bičovat. Už jsem z něj fakt byla někdy zoufalá a kritizovala se i za to, že ho pořád ještě žeru :) A pak se vše kvůli viru skoro zastavilo a kritikovi najednou došly argumenty, chachá … a já ho byla schopná konečně víc prohlédnout. Najednou nebylo kam chodit ani se honit… a co hrozného se stalo? Nic! Ba naopak, bylo to úplně v pohodě, vlastně úleva, klídek (aspoň uvnitř mě), … Vidíš, jde to i bez akce, kritiku jeden. Náhle jsem věděla, že se odehrála důležitá změna.

Jak se touto transformací změnil můj život. Proč byla transformace důležitá 

Ta změna je stále ještě v procesu. Jak se svět opět pomalu vrací do akce, kritik by si rád zase vzal své místo zpět. Ale já už pochopila, že mám možnost volby a nemusím ho následovat. Vyžaduje to ode mě ještě docela dost bdělosti, ale zkušenost z “karantény” mi pomáhá se vědomě zastavovat a reagovat jinak než v minulosti. Vnímám, že je pro mě lehčí naladit se na sebe a neřídit se (jen) podle okolí (a kritika). Přináší to více klidu a energie do mého života. 

7.6.2020
Vendula Strádalová www.vendula-stradalova.com

Další příspěvky o osobní transformaci:

Mimo soutěž od členů týmu Letacek.cz

Tento článek je zařazen do kategorie Sebepoznání.
Pro výpis všech článků pokračujte na hlavní stránku blogu.
Kromě článků na LetáčkuCZ najdete hlavně katalog kurzů, seminářů a akcí pro osobní růst různých pořadatelů v ČR (a zahraničí).

Vybrané akce

6. – 14.2.2021, 9 dnů
Základní kurz Shiatsu
Dojo sei aikido Praha 2